Instytut Medycyny Weterynaryjnej

Kontaktul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 31
+48 56 611 30 93
e-mail: cw@umk.pl

Prestiżowe nagrody PTNW za wkład w rozwój weterynarii dla pracowników IMW

Zdjęcie ilustracyjne

Podczas XVII Kongresu Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (PTNW), który odbył się w dniach 19 – 21. 09. 2024 w Olsztynie, dwóch naukowców z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu otrzymało prestiżowe wyróżnienia. Prof. Jędrzej M. Jaśkowski został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla PTNW” (Merito pro Societatae), a dr hab. Jarosław Sobolewski, prof. UMK otrzymał honorowy tytuł „Resolutio pro Laude”.

Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych, najstarsza i największa weterynaryjna organizacja naukowa w Polsce, odgrywa kluczową rolę w integrowaniu środowiska weterynaryjnego. Organizowane co cztery lata kongresy PTNW stanowią platformę wymiany wiedzy i doświadczeń między naukowcami, lekarzami praktykami i studentami. Wyróżnienia takie jak te, przyznane profesorom Jaśkowskiemu i Sobolewskiemu, są dowodem uznania za ich wkład w rozwój nauk weterynaryjnych i ich wpływu na zdrowie zwierząt oraz ludzi.

PTNW jest nie tylko najstarszym, ale także największym stowarzyszeniem naukowym lekarzy weterynarii, co podkreśla jego istotną rolę w kształtowaniu standardów badawczych i dydaktycznych w zakresie lecznictwa zwierząt w kraju​. Te prestiżowe wyróżnienia, przyznane profesorom z UMK, podkreślają nie tylko ich osobiste dokonania, ale także znaczenie Instytutu Medycyny Weterynaryjnej w Toruniu jako uznanego ośrodka badawczego i dydaktycznego w Polsce.

Prof. Jędrzej M. Jaśkowski w latach 2017 - 2024 był dyrektorem Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK. Dzięki jego zaangażowaniu i doświadczeniu uruchomiono kierunek weterynaria na UMK. Specjalizuje się w biotechnologii rozrodu zwierząt. Profesor prowadził prace nad rozwojem technik inseminacyjnych oraz biotechnik stosowanych w rozrodzie bydła i świń. Jest także inicjatorem i organizatorem konferencji poświęconych nowoczesnym technologiom w rozrodzie zwierząt. Jego działalność naukowa i dydaktyczna przyczyniła się do podniesienia poziomu nauczania weterynarii w Polsce i za granicą, co zostało docenione zarówno przez środowisko krajowe, jak i międzynarodowe instytucje naukowe. Jest doktorem honoris causa Połtawskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego​.

Dr hab. Jarosław Sobolewski, prof. UMK jest specjalistą administracji i epizootiologii weterynaryjnej. Podstawowym obszarem badawczym jest historia medycyny weterynaryjnej, a szczególnie rozwój przemysłu bioweterynaryjnego oraz transformacja prawa weterynaryjnego i metod działania służb weterynaryjnych w kontekście zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Jest członkiem World Association for the History of Veterinary Medicine, American Veterinary Medical History Society.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.