
Tegoroczna konferencja ART, która odbyła się w Toruniu, to już jej piąta edycja i zarazem mały jubileusz. Warto się z niego cieszyć, ponieważ problematyka technologii wspomaganego rozrodu, miała i ma charakter niszowy, odległy od szerokiego, niemal komercyjnego nurtu. Skupia ona niewielką grupę krajowych i zagranicznych specjalistów, zajmujących się wąskimi dziedzinami związanymi z nowoczesnymi metodami wspomagającymi rozród zwierząt z jednej strony, z drugiej – mającej podobny cel – technikami sztucznej inteligencji – i możliwościami jej wykorzystania do poprawy reprodukcji stad zwierząt gospodarskich.
Konferencja – z wyjątkiem pierwszej z nich – odbywała się zawsze w pierwszych dniach grudnia, z reguły w pięknej świątecznej scenerii, która współgrała z dyskretną iluminacją niezwykłych, gotyckich pamiątek Torunia. W tym roku przywrócono pierwotny jej termin, przenosząc na początek marca. Było ku temu kilka powodów, w tym bodaj najbardziej istotny wynikający z trudności dotarcia do nas zimą. Albo przeszkadzało oblodzenie dróg, częste u progu zimy, albo z podobnego powodu kłopoty z dotarciem na miejsce samolotem, albo bliskie już święta i moc związanych z nimi, miłych obowiązków. Czynnikiem zasadniczym był zatem aspekt pogodowy. I tu nie pomyliliśmy się. Siódmego i ósmego marca było słonecznie, a w południe 8 marca, temperatura sięgnęła niewyobrażalnej wartości 21 stopni Celsjusza.
Tematem tegorocznej konferencji i zarazem rozwinięciem jej nazwy było „nie tylko zwierzęta gospodarskie”. Tym samym oczekiwaliśmy na szerszy udział osób zajmujących się tą dyscypliną u innych gatunków zwierząt i większą liczbę gości. I tu także się nie pomyliliśmy, ponieważ ta ostatnia urosła do blisko stu, co jest naszym nowym rekordem. I trudno się temu dziwić. Pogram konferencji mógł się podobać wielu. Był barwny, różnorodny i inspirujący. Pojawiły się tematy dotyczące koni, kóz, owiec, saren, świń i tradycyjnie już bydła, tworzące niezwykłą mozaikę i płaszczyznę do porównań. Raczej trudno się było nudzić. Ten nowy obraz konferencji był wspólnym dziełem zaangażowanych w nią osób. Wsparcia merytorycznego udzielili nam nowi członkowie komitetu naukowego konferencji w osobach pani dr Moniki Petrajtis i pani dr Anny Grabowskiej a także niezwykli goście i prelegenci Serge Lacaze z Francji, reprezentujący firmę biotechnologiczną Ariva, Ian Detterer, prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Tarnsferu Zarodków i zarazem szef największego koncernu zajmującego się transferem zarodków u bydła w Niemczech oraz wieloletni członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Transferu Zarodków, dr Martin Kaps z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Austrii, prof. Jozsef Ratky z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Budapeszcie, dr Andrzej Jarynowski z Berlina oraz prof. Serhij Kulynych i dr Olesandra Tul z Wydziału Weterynaryjnego Połtawskiej Akademii Rolniczej z Ukrainy. Rangę konferencji podkreślali dodatkowo goście w osobach dr Nadine Apteker z RPA i dr-a Michala Dvorana z Czech. Byli też zawsze mile widziani goście z Warszawy z wiodącą w tej tematyce, i wspominaną już wcześniej panią dr Moniką Petrajtis wraz z zespołem oraz goście i przyjaciele z Wrocławia, reprezentowanego przez pięć osób z Panem prof. Janem Twardoniem - do niedawna Prezesem PTNW a obecnie honorowym członkiem tego Towarzystwa - na czele, a także profesorowie Jan Udała i Tomasz Stankiewicz ze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Konferencję zaszczycili wyjątkowo liczni w tym roku goście. Po raz pierwszy pojawiła się śmietanka zespołów zajmujących się transferem zarodków u bydła. Byli m.in. dr Jarosław Czeladko i dr Janusz Zbylut, oraz koledzy Kamil Kossakowski i Arkadiusz Szkamelski - prezentujący w drugim dniu konferencji swój nowy nabytek – Ovomobil - umożliwiający nie tylko transfer zarodków in vivo ale i ich produkcję in vitro w warunkach terenowych. Nie zabrakło studentów, w tym tych najaktywniejszych - tworzących profesjonalny, pełen werwy, bardzo jeszcze młody team, reprezentujących Studenckie Naukowe Koło Bujatryczne IMW UMK w Toruniu.
Integralnymi częściami konferencji była sesja historyczna poświęcona pamięci prof. Lecha Jaśkowskiego – prekursora wprowadzania technik wspomaganego rozrodu u zwierząt w Polsce, a także benefis połączony z koncertem z okazji 70-lecia prof. dr. hab. Jędrzeja M. Jaśkowskiego.
Konferencja i towarzyszące jej wydarzenia odbyły się dzięki wydatnej pomocy sponsorów: Huvepharma, Wesstron, Instaex, JFarm, Calier, Dramiński, mFinase, Helpi Optics, Zoetis. Współorganizatorami naukowymi byli: Oddział Kujawsko-Pomorskiego PTNW, Sekcja Historii Medycyny Weterynaryjnej PTNW a także Toruńska Fundacja Nauki i Edukacji Weterynaryjnej. Patronem medialnym było „Życie Weterynaryjne”. Zapraszamy za rok do Torunia.