Szkolenie podyplomowe Dobrostan Zwierząt
Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt zaprasza do udziału w:
SZKOLENIU PODYPLOMOWYM — DOBROSTAN ZWIERZĄT
TERMIN NABORU I EDYCJI SZKOLENIA DO 15. 11. 2023 r.
WYNIKI NABORU – 17. 11. 2023r. – informacja drogą mailową
Terminarz zjazdów:
- 1-2. XII. 2023 – Toruń
- 26 – 27. I. 2024 – online
- 23 – 24. II. 2024 – online
- 22 – 23. III. 2024 – online
- 26 – 27. IV. 2024 – Toruń
- 24 – 25. V. 2024 – Toruń
- 28 – 29. VI. 2024 – Toruń
- 27 – 28. IX. 2024 – Toruń
- 3 – 5. X. 2024 – Udział w XXI Konferencji „ETYCZNE I PRAWNE ASPEKTY OCHRONY DOBROSTANU ZWIERZĄT” Toruń — udział dla uczestników szkolenia bezpłatny
- 29 – 30. XI. 2024 – Toruń
- 13 – 14. XII. 2024 – Toruń — zaliczenie
Główne cele i treści innej formy kształcenia:
Naczelnym celem szkolenia jest podniesienie kompetencji pracowników inspekcji weterynaryjnej nadzorującej i kontrolującej dobrostan zwierząt, zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt i Ustawą o Zawodzie Lekarza Weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, a także pełnomocników ds. dobrostanu zwierząt w zakładach ubojowych.
Powyższe szkolenie jest także skierowane do osób zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt gospodarskich, domowych, doświadczalnych, zwierząt hodowlanych nieudomowionych i futerkowych oraz pracowników nadzorujący prywatne ogrody zoologiczne. Szkolenie dedykowane jest także dla pracowników różnych agencji rolnych dofinansowujących programy dobrostanowe dla hodowców. Potencjalnie dużą grupą uczestników szkolenia powinni być doradcy z ODR, prywatni doradcy rolni oraz nauczyciele średnich szkół rolniczych.
Tematyka szkolenia pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności: w zakresie oceny stanu dobrostanu na podstawie zachowania się zwierząt, stanu kondycji, widocznych oznak urazów i schorzeń, interpretacji różnych wskaźników fizjologicznych stresu u zwierząt. Ponadto w trakcie kształcenia dokładnie zostaną omówione aspekty etyczne i prawne stosunku człowieka do zwierząt. Szczególny nacisk zostanie położony na umiejętność rozpoznawania bólu i cierpienia zwierząt ora zasad humanitarnej eutanazji. Uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi wymaganiami prawnymi w zakresie warunków utrzymania wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. futerkowych, jeleni i danieli, zwierząt w ZOO, w schroniskach, a także zwierząt laboratoryjnych. Omówione zostaną także wymogi w zakresie ochrony zwierząt podczas transportu i uśmiercania.
Oddzielny rozdział stanowić będą zagadnienia związane z pomiarem warunków mikroklimatycznych w pomieszczeniach dla zwierząt, umiejętność interpretacji wyników, i metod optymalizacji tych warunków. Dopełnieniem oceny dobrostanu zwierząt będzie umiejętność wypełniania protokołów SPIWET, jako urzędowego dokumentu oceniającego dobrostan.
Czas trwania: 2 semestry
Koszt innej formy kształcenia: 2600 zl za semestr ( całość: 5200 zł)
PROGRAM SZKOLENIA (108 KB)
Rekrutacja
Warunki kwalifikacji:
Kurs skierowany jest do: pracowników inspekcji weterynaryjnej nadzorującej i kontrolującej dobrostan zwierząt, pełnomocników ds. dobrostanu zwierząt w zakładach ubojowych, osób zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt gospodarskich, domowych, doświadczalnych, zwierząt hodowlanych nieudomowionych i futerkowych oraz pracowników nadzorujący ogrody zoologiczne. Szkolenie dedykowane jest także dla pracowników agencji rolnych, doradców ODR, prywatnych doradców rolnych oraz nauczycieli średnich szkół rolniczych.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Termin i miejsce składania dokumentów:
Rekrutacja ciągła
Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt WNBiW UMK
Ul. Lwowska 1
87-100 Toruń
Wymagane dokumenty: formularz zgłoszeniowy, kserokopia dokumentu potwierdzającego wykształcenie
Dodatkowe informacje dla kandydata: liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Kontakt
Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt WNBiW UMK
ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
e-mail: cw@umk.pl
tel. +48 502 566 530