Instytut Medycyny Weterynaryjnej

Kontaktul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
e-mail: cw@umk.pl

XXI Konferencja Naukowa “Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt”. Toruń 3 – 4. 10. 2024r.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Katedra  Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt

Sekcja Dobrostanu Zwierząt i Higieny Środowiska PTNW
mają zaszczyt zaprosić na:

XXI  KONFERENCJĘ NAUKOWĄ
ETYCZNE I PRAWNE ASPEKTY OCHRONY DOBROSTANU ZWIERZĄT

Patronat honorowy konferencji
JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. dr hab. Andrzej Tretyn
Główny Lekarz Weterynarii – Krzysztof Jażdżewski

Konferencja odbędzie się w Toruniu w dniach 3-4. X. 2024r. w Hotelu Copernicus,  ul. Bulwar Filadelfijski 11
INFORMACJE: www.rexan.pl (w zakładce Nadchodzące wydarzenia – Dobrostan).
Kontakt z organizatorem  tel. +48 508 896 274

Ramowy  program konferencji

3.10.2024 (czwartek)

13.30 – 14.30: Rejestracja Uczestników (Hotel Copernicus, ul. Bulwar Filadelfijski 11, Toruń)
14.30 – 15.00: Powitanie Gości i otwarcie konferencji – prof. dr hab. Roman Kołacz

Sesja  I

Przewodniczący: prof. dr hab. Jędrzej Jaśkowski (Dyrektor Instytutu  Medycyny Weterynaryjnej UMK)

15.00 – 15.30: Krzysztof Jażdżewski (Główny Lekarz Weterynarii) – Regulacje UE dotyczące ujednolicenia wymagań dobrostanu oraz znakowania i rejestracji psów i kotów.”
15.30 – 16.00: dr Piotr Kwieciński (W-ce Prezydent  Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii (FVE) – „Dobrostan zwierząt towarzyszących z perspektywy Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii.”
16.00 – 16.30: prof. dr hab. Roman Kołacz (UMK Toruń) – „Wyzwania dla weterynarii
w zakresie ochrony dobrostanu zwierząt.”

16.30 – 17.00: Przerwa kawowa

17.00 – 17.30: dr Aleksandra Lato (UMCS Lublin) – „Walka słowem o dobrostan zwierząt, czyli skuteczna komunikacja w pracy lekarza weterynarii.”
17.30 – 18.00: prof. dr hab. Joanna Rymaszewska  (Katedra Neuronauki Klinicznej na Wydziale Medycznym PWr.) – „Stan zdrowia psychicznego lekarzy weterynarii – w poszukiwaniu dobrostanu.”
18.00 – 19.00: Panel dyskusyjny: „Czego oczekujemy od nadzoru i kontroli Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie dobrostanu zwierząt gospodarskich?”

Eksperci:  Krzysztof Jażdżewski, dr Piotr Kwieciński, dr Aleksandra Lato,  prof. dr hab.  Joanna Rymaszewska i inni
Moderator: prof. dr hab. Roman Kołacz

20.00: Uroczysta kolacja

4.10. 2024 (piątek)

Sesja II

Przewodniczący: prof. Jarosław Sobolewski (Prodziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych)

8.30 – 9.00mec. Angelika Kimbort (Otwarte Klatki) – „Analiza orzeczeń sądowych w Polsce w zakresie znęcania się nad zwierzętami w latach 2018-2023.”
9.00 – 9.30prof. dr hab. Zygmunt Pejsak (UR Kraków) – „Kastracja immunologiczna knurków, jeden ze sposobów ograniczania bólu.”
9.30 – 10.00: dr Pol Llonch (Farm Animal Welfare Education Centre, Barcelona) – Zapobieganie obgryzaniu ogonów u świń: długa historia niepowodzeń i sukcesów”. (The prevention of tail biting in pigs: a long story of failures and success”)
10.00 – 10.30dr Miguel Angel Higuera (ANPROGAPOR, Madrit) – „Certyfikowanie znakiem dobrostanu zwierząt ferm trzody chlewnej w Hiszpanii” .(Animal Welfare Labelling certification in Spanish pig farms”)

10.30 – 11.00: Przerwa kawowa

Sesja III

Przewodniczący:  prof. Zbigniew Dobrzański (UPWr Wrocław)

11.00 – 11.30lek.wet. Maya Cygańska (Eurogroup for Animals) – “Przyszłość brojlerów ras wolniej rosnących w UE: od inicjatyw rynkowych do prawa”. (”Paving the way for higher welfare broiler breeds in the EU: from market initiatives to legislation”)
11.30 – 12.00: prof. Jarosław Całka (UWM  Olsztyn) – „Ryzyko zdrowotne i etyczna ocena stosowania diety wegańskiej i wegetariańskiej u mięsożernych zwierząt towarzyszących.”
12.00 – 12.30dr Michał Rudy (UMK Toruń) – “Znaczenie procedur przy humanitarnym uśmiercaniu zwierząt.”
12.30 – 13.30 Panel dyskusyjny: Czy konsumenci oczekują nowych regulacji prawnych w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt i czy są skłonni płacić więcej za żywność  pochodzącą  z ferm o podwyższonym dobrostanie zwierząt?

Eksperci: mec. Angelika Kimbort , prof. Jarosław Całka, prof. Zygmunt Pejsak, dr  Miguel Angel Higuera, lek.wet.Maya Cygańska, dr Michał Rudy, Jan Krzysztof Ardanowski, Grzegorz Brodziak (Goodvalley), Aleksander Dargiewicz (POLPIG), Łukasz Dominiak (Smithfield Polska), Władysław Piasecki (KRD-IG),  Leszek Hądzlik (P.F.H.B.i P.M.)
Moderator: Karol Bujoczek (redaktor naczelny Top Agrar Polska)

13.30: Zakończenie konferencji – prof. dr hab. Roman Kołacz

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
prof. dr hab. Roman Kołacz

Informacje o rejestracji na konferencje:

Więcej informacji dotyczących rejestracji i warunków uczestnictwa oraz  możliwości noclegowych na terenie Torunia wkrótce na stronie www.rexan.pl (w zakładce Nadchodzące wydarzenia – Dobrostan).
Kontakt z organizatorem  tel. +48 508 896 274